TK Näituseprojekt's profile

Paula Kivi Kerlit Kehman 2 3D KHB

Äksi Andrease kiriku VR-kogemus
Meie oleme Paula Kivi ja Kerlit Kehman 3D kunstnik-kujundaja erialalt. Esimesel kursusel modelleerisime kultuuri- ja kunstiloo aine raames ühiselt Äksi Andrease kiriku interjööri. Oma näituseprojektina otsustasime, et soovime seda sama tööd veel edasi arendada ja teha sellest virtuaalreaalsuse (VR) kogemuse.
VR kogemuse loomiseks kasutasime mängumootorina Unreal Engine tarkvara. Unreal Engine`iga oli meie mõlema varasem kokkupuude üsna põgus ning seega tuli nüüd hakata täiesti uut programmi õppima. Me teadsime, et oma projekti tööle saamiseks peame hakkama mudelit optimeerima ja parandama vastavalt mängumootori tehnilistele nõudmistele - sellega meie teadmised ka piirdusid.
Samuti soovisime, et meie projekt töötaks Oculus Quest 2 seadmel ning ka see lisas teostusele piiranguid kuna tegu on mobiilse seadmega, mille võimekus on väiksem kui tänapäevasel keskmisel lauaarvutil.
Esimest korda mudelit mängumootorisse importides seisime silmitsi erinevate probleemidega, millest ilmselt kõige suurem oli puudulikud UV laotused. Paljud asjad, mis Blender tarkvaras ei ole lihtsalt piltide renderdamisel olulised, on olulised kui tahta kasutada mudelit mängu loomisel.
Alustasime Blenderis kogu projekti puhastamist, UV pinnalaotiste tegemist ning tekstuuri pikslitiheduse ühtlustamist. Otsustasime, et mudelis olevad korduvad objektid duplikeerime optimeerimise eesmärgil mängumootoris.
Pärast mitmeid päevi kestnud lõputuna näivat tööd saime valmis oma optimeeritud mudeli ja olime valmis uueks ekspordiks mängumootorisse.
Vägev ja rõõmus tunne oli lõpuks esimest korda meie mudeldatud kirikut VR`is näha.
Järgmisena oli tarvis luua objektidele uued materjalid. Materjalide loomisel oli oluline võimalikult paljusid materjale korduvalt kasutada, et säästa projekti andmemahtu. Läbipaistvate materjalide puhul (nt. aknaklaasid) kasutasime Unreal dokumentatsioonis soovitatavat dither maskimist.  VR`s navigeerimiseks lisasime objektidele põrkekontuurid (collisions). Valgustuse puhul ei ole VR projekti puhul soovitatav kasutada reaalajas valgustust, kuna seda on liiga kulukas renderdada ning seetõttu kasutasime valgustuse eelrenderdamist tekstuuri laotustele (baked lightmaps).
Viimane etapp oli projekti pakkimine Oculus Quest 2 virtuaalprillidele installeeritavaks failiks, mis osutus omaette kadalipuks. Projekti pakkimiseks oli tarvis arvutisse installeerida erinevaid tarkvara arenduse programme ning nende laiendusi, mille versioonid pidid kõik omavahel sobituma. Alguses otsisime abi erinevatest õpetusvideodest, kuid ükski neist ei andnud soovitud tulemust. Pärast umbes 4-tunnist kannatust leidsime Unreal Engine'i oma dokumentatsiooni, mille abil õnnestus faili pakkimine.
Aega läks aga asja sai - siin ta nüüd ongi!
Meie rakendus toetab Oculus Quest 2 seadet.
Link rakenduse allalaadimiseks: https://github.com/KerlitK/Aksi_kirik/blob/main/Aksi_kirik-Android-Shipping-arm64.apk?raw=true
Õpetus rakenduse installimiseks: https://www.youtube.com/watch?v=WenPErrcVMg
Paula Kivi Kerlit Kehman 2 3D KHB
Published:

Paula Kivi Kerlit Kehman 2 3D KHB

Published: